Четверг
18.04.2024
06:56
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України » Іісторія України коротко

В категории материалов: 24
Показано материалов: 1-10
Страницы: 1 2 3 »

Сортировать по: Дате · Названию · Рейтингу · Комментариям · Просмотрам

В понеділок 29 квітня 1918 року на Конгресі партії Українських хліборобів – землевласників було проголошено Павла Скоропадського гетьманом всієї України. Начальник штабу Київської округи полковник Слівінський та кінний відділ під командою полковника Аркаса одразу ж стали виконувати накази гетьмана. Полк галицьких січових стрільців який не підтримав гетьмана був розформований. (Литвин М.Р., Науменко К.Є. Історія галицького стрілецтва. – Львів, 1991. – с.60.) Коновалець про гетьмана у своїх спогадах пише: "На підставі моїх спостережень я прийшов до висновку, що Павло Скоропадський – це людина чесна, але дуже слабовільна, українському народові та його справам дуже й дуже далека; видно було, що гетьман завзято вчився української мови, бо від часу першої моєї розмови з ним до наступної зробив великі поступи; майже в кожній розмові зі мною він підкреслював, що керується лише добром України і нарікав, що українці не хочуть його підтримувати, але одночасно оточував себе людьми крайньо ворожими до всього українського і майже сліпо слухав їх порад і вказівок”. (Нагаєвський І. Історія української держави двадцятого століття. – Київ, 1993. – с.128.)
Іісторія України коротко | Просмотров: 4893 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Київська Русь об'єднувала фактично всіх східних слов'ян і була найбіль­шим державним утворенням у тогочасній Європі. її кордони простягалися від Ладоги й Білого моря до Чорного моря та від Карпат до верхів'їв Волги. Територія складала 1,1 млн. км2, населення — приблизно 5 млн. Найбільше місто — Київ (50 тис. жителів).
Іісторія України коротко | Просмотров: 39550 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Найбільш ранніми племінними со­юзами вважаються полянський із центром у Києві та дулібсько-волинський. Із дав­ньоруського літопису «Повість минулих літ» відомо, що напередодні утворення Київської Русі існувало 14 союзів-племен, які можна поділити на такі етнічні групи:
Іісторія України коротко | Просмотров: 8273 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Авари — тюркомовні племена з території Центральної Азії. Наприкінці 50-х — на початку 60-х рр. VI ст. аварські орди спустошили землі антів, розгромили племена гепідів, захопили їх землі в колишній Римській провінції Паннонії.

У 60-х рр. VI ст. вони заснували державу Аварський каганат на чолі з ханом Баяном. Авари вели постійні війни зі слов'яна­ми, франками, лонгобардами, Візантією. Основним заняттям аварів було скотарство, пограбування підкорених ними племен. У середині VII ст. авари були повністю витіснені з Північно­го Причорномор'я. Укінці VIII ст. вони були розгромлені франками. Остаточно аварська держава розпалася під ударами угорців (кін. IX ст.).

Іісторія України коротко | Просмотров: 7484 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Згідно з літописом «Повість минулих літ» князь Кий разом із братами Щеком і Хоривом та сестрою Либіддю заснував Київ, який з часом став важливим політичним і культурним центром полян. Анти й склавини починають наступ на балканські володіння Візантії. Ці війни дістали назву Балканських. Причинами воєнних походів слов'ян вважаються такі: бажання племінної знаті збагатитися, посилити свою владу, потреба в освоєнні нових земель через збільшення кількості населення. За декілька десятиліть північ Балканського півострова слов’янізується. Слов'янські колонії з'являються навіть на Пелопоннесі, в Малій Азії. У результаті Балканських війн відбу­лося збагачення племінної знаті, що прискорило диференціацію слов'янського суспільства, а найголовніше, було започатковано південну гілку слов'ян (серби, хорвати...). У цей час частина склавинів, рухаючись проти течії Дунаю, досягла річок Одера та Лаби, започаткувала західнослов'янську гілку. Під час Балканських війн і в наступний період слов'яни Східної Європи розселялися не тільки в південно-західному, західному напрямах, а й на північ, північний схід. Із Верхнього Подніпров'я східні слов'яни розселилися до Волго-Окського межиріччя в північно-східному напрямі, а в північному напрямі вони досягли Ільменського озера.


Іісторія України коротко | Просмотров: 58532 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009

Легендарні брати – Кий, Щек, Хорив – звели кремлі на Київських горах над Подолом, поклавши початок літочисленню верхньої, нагірної частини Києва. Але нижня частина Києва існувала ще давніше зі своїми святилищами на горах, що нині звуться Хоревиця, Щекавиця та Києвська гора. Це підтверджується археологічними дослідженнями, проведеними на території сучасного Києва. Зокрема 1893р. В.Хвойка дослідив древнє поселення на Подолі неподалік Кирилівської церкви, що отримало назву "Кирилівська стоянка" і датується 25000 роком до н.д.
Отже, двадцять сім тисяч років тому на території Києва існувало перше поселення наших пращурів. Відтак маємо всі підстави до висновку: Київ – найстародавніше місто у світі, не полишене людьми зо дня першопоселення.

Будьмо свідомі, що у 2007 році Київ відзначив своє 2647-річчя.

Іісторія України коротко | Просмотров: 32749 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Питання походження слов'ян до сьогодні є недостатньо вивченим. В іс­торичній науці існує декілька версій щодо території та часу формування слов'янського етносу. Найпоширенішою є версія, згідно з якою слов'яни — автохтонне (корін­не) населення і перший етап формування слов'янства належить до другої половини II — початку І тис. до н. є., коли в Центральній, Східній Європі сформувалося декілька споріднених археологічних культур, ознаки яких піз­ніше стали характерними для слов'ян (знаряддя праці, кераміка, прикраси, поховальні обряди).

Іісторія України коротко | Просмотров: 12314 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Із поволзько-приуральських степів на територію Північного Причорномор'я вторглися племена сарматів, витіснивши скіфів із цієї території. Історія сарматів на території України поділяється на три періоди: 1) ранньосарматський — IIIII ст. до н. є.; 2) середньосарматський — II до н. є.—І ст. н. є.; 3) пізньосарматський — II—ІII ст. н. є. 

Сармати — об'єднання іраномовних племен — язигів, роксоланів, аланів, аорсів, сіраків. Головним політичним центром Сарматії було місто Танаїс, розташоване у гирлі Дону. Сарматія була рабовласницькою державою. На чолі її стояв цар. Сарматські царі вели постійні завойовницькі війни і тримали в покорі сусідні племена. Сарматське суспільство зберігало родоплемінний устрій зі значними пережитками матріархату. Основним господарством сарматів було кочове скотарство. Розводили велику рогату худобу, ко­ней, овець. Важливу роль відігравали промисли, ремесла, торгівля. Мова сарматів, як і скіфів, належала до іранського типу. У III ст. володарюванню сарматів в українських степах було покладено край. Спочатку нищівного удару їм завдали готи, а у II половині IV ст. їх добили гуни. Пам'ятки сарматської культури Соколова Могила, Усть-Кам'янка та інші.

Іісторія України коротко | Просмотров: 5636 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Спочатку цар Атей та Філіпп (цар Македонії) були союзниками. Вони ра­зом здобули перемогу у війні з царством ідрисів. Згодом їх стосунки погіршилися, почалася війна. Філіпп II у генеральній битві вщент розгромив військо Атея. У битві загинув і 90-річний цар скіфів. Ця битва стала початком кінця могутності Скіфії.
Намісник Олександра Македонсько­го у Фракії Зопіріон вторгся в Північне Причорномор'я з метою підкорити Скі­фію й захопити Ольвію. Зопіріону не вдалося захопити Ольвію, а в битві зі скіфами його 30-тисячне військо було вщент розбито.

Іісторія України коротко | Просмотров: 3148 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Античні міста Боспору були засновані в основному вихідцями з іонійських міст у VI ст. до н. є. Частина боспорських міст (Пантикапей, Гермонасса, Тірітака, Мірмекій, Фанагорія, Патрей та інші) були об'єднані під владою Археанактідів. Столиця — місто Пантікапей. У VНІ ст. до н. є. Керченський півострів ввійшов до складу держави. Були підкорені племена скіфів — меотів, синдів, які повинні були сплачувати данину та брати участь у воєнних діях.

На початковому етапі всі міста, які входили до Боспорської держави, зберігали місцеве самоврядування, певну самостійність.

Під контролем голови держави знаходилися військова справа, відносини з іншими державами. Але пізніше автономія та по­лісні форми правління було ліквідовано, вся влада зосередилася в руках царя. Царські намісники правили областями, на чолі міст стояли політархи. Народні збори, магістратури втратили реальне значення. Найвищий розквіт Боспору припадає на IV ст. до н. є. Основу його економіки становило землеробство, були розвинуті садівництво, виноградарство. Важливу роль віді­гравали скотарство, рибальство, різноманітні ремесла. Широко розвинена була внутрішня та зовнішня торгівля.

З III ст. до н. є. Боспорське царство починає поступово занепадати в результаті боротьби за престол, поглиблення економічної кризи тощо. Як результат, понтійський цар Мітрідат VI Євпатор захоплює Боспорське царство, потім воно потрапило у залежність від Римської імперії. Згодом Боспор був захоплений готами. Завершального удару Боспорському царству завдали гуни.

Крім цього нестерпні умови життя у царстві спричинили повстання скіфів-рабів на чолі із Савмаком. Повстанці захопили Пантікапей, Феодосію, інші міста. Оволоділи флотом. Царя Перісада V було вбито. Але повстання тривало недовго. Понтійський цар Мітридат VI Євпатор відправив до Боспору велике військо і флот на чолі з Діофантом. Повстання було придушено.

Перемога військ Діофанта призвела до того, що Боспор по­трапив у політичну залежність від Понтійського царства.

Іісторія України коротко | Просмотров: 6116 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009

1-10 11-20 21-24