Среда
24.04.2024
15:53
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України » Гетьмани України та їх герби

Оришевський Ян

ОРИШЕВСЬКИЙ (ОРИШОВСЬКИЙ) ЯН (бл. 1535 - 1605)

польський шляхтич, козацький гетьман 1580-91..Н. в Оришеві Лятському Белзького воєводства. В 1576 був помічником черкаського і канівського старости князя М. Вишневецького у командуванні загоном реєстрових козаків. У 1580 козацький полк під проводом 0ришевського брав участь у Лівонській війні 1558-83 на боці Польщі, а в 1585 році, не звертаючи увагу ні на веління короля, ні на перепони з боку гетьмана, низові козаки з отаманом Яном Оришовським  двічі ходили в походи на кримські улуси, взяли кількох татар і захопили понад 40 тисяч коней і різної худоби. Але побивши татар і пограбувавши їх, козаки згодом від імені Оришовського та всіх інших отаманів вирядили до хана Іслам-Гірея чотирьох своїх посланців із пропозицією миру і власних послуг: «Прислали нас отамани дніпровські, щоб ти, володарю, вшанував їх, із ними помирився і давав їм свою платню, отамани ж і всі черкаси тобі хочуть служити: куди пошлеш на свого недруга, окрім литовського короля, і вони готові». На цю пропозицію Іслам-Гірей, зазнавши нещодавно нападу низових козаків і, мабуть, уже тоді знаючи істину, що поганий мир кращий за добру чвару, відповів згодою: «Отаманів і всіх черкас радо вшаную, і коли вони будуть мені потрібні, то я їм тоді свою платню надішлю, і вони щоб були готові».

Але незабаром виявилося, що низові козаки замість дружби принесли нову війну у володіння мусульман: вони захопили місто Очаків на правому березі Дніпра, згодом 1588 року, зібравшись у кількості 1500 чоловік, сіли в човни, вийшли дніпровським лиманом у Чорне море і, приставши до кримського берега у так званій Туптархані між Перекопом і Козловом, пограбували тут 17 татарських селищ.

Ян Оришевський  був обраний на чолі Ради стар­шини. Визначним надбанням Ради стало складання 1581 року списку реестрових козаків, який значною мірою сприяв запровадженню консти­туції С.Баторія, дарованих козацькому середовищу двома роками раніше, в життя. Самому Оришовському було дозволено брати безпосередню участь у конституційних акціях польського парламенту, зокрема в обранні на конвокаційному сеймові короля Сипзмунда III Вази у 1587р., який суттево обмежив повноваження Ради старшин, провівши через Сейм «Порядок щодо козаків та України». За цим документом усупереч менталітетним засадам фактичної конституції pyciв Рада потрапляла майже в цілковиту підпорядкованість польському ко­ронному гетьманові та призначеному ним провідникові над козаками. В 1600 виступив посередником у переговорах польського уряду з козаками про умови їх участі у воєнних діях у Молдавії.

Усунений королем від справ Оришовський помер у Гайсині, (тепер Вінницька обл.).

 

Категория: Гетьмани України та їх герби | Добавил: SovaVest (16.09.2009)
Просмотров: 1468 | Рейтинг: 4.7/3
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]