Вторник
23.04.2024
08:29
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України » Гетьмани України та їх герби

Василевич Гнат
ВАСИЛЕВИЧ ГНАТ (1596-1597рр.)


Невдачна боротьба з поляками у 1596 році дуже ослабила козаччину, але знищити її не змогла. Частина козаків покинула зброю й вернулася до міст. Запорожці ж пішли на Ниж, у запорозькі степи. Там вони знову кинулись до боротьби з татарами, засідаючись на ворога на Дніпрових перевозах. Гетьманував в тих часах Гнат Василевич.
Широкий спектр взаємовідносин козацтва з властями Речі Посполитої зафіксований у фонді "Архів Замойських". Слід відзначити наявність тут оригінальних документів, серед яких чи не найбільшим раритетом є універсал гетьмана Війська Запорозького Гната Василевича 1596 р. Iм'я цього призабутого нащадками гетьмана виникає в iсторичнiй документалiстицi пiсля придушення повстання Наливайка. Це, як уже мовилося, були тяжкi часи для козацтва, оскiльки його оголошено ворогом польської корони. Одначе Гнат Василевич добре розумiв, що, якими б не були кривди, завданi козаками полякам, а поляками козакам, iсторичнi обставини складаються таким чином, що на цьому часовому вiдтинку iсторiї i полякам, й українцям доводиться мати справу зi спiльним ворогом - кримською ордою - i комусь треба охороняти пiвденнi кордони України, кордони Речi Посполитої.
Влiтку 1596 року хан зiбрав велике вiйсько, яке мав намiр вести в Угорщину на допомогу туркам. Зрозумiло було, що шлях його пролягатиме через укра¬нськi землi i пiд час цього походу гинутимуть й українцi, й поляки. Козацький гетьман попередив про це польських урядовцiв, одначе при дворi короля до його попередження поставилися з недовiрою: потрiбнi буди пiдтверження. I тодi Василевич посилаг до Варшави полковника Каспара Пiдвисоцького та козака Гаврила Рожу, якi мали привезти королевi "язика"-татарина, одного з тих, що готувався до походу в Угорщину.
З цього приводу в архiвах зберiгся лист Г.Василевича до польських урядовцiв, в якому вiн пояснюг мету козацької делегацiї i просить надавати в розпорядження козакiв пiдводи, щоб тi могли вчасно прибути до столицi. А дещо згодом, бачучи, що старости прикордонних земель не усвiдомили небезпеки i не готуються до вiдсiчi татарам, Василевич розiслав їм спецiальнi унiверсали. В них вiн розповiдає про приготування в Криму i закликає об'єднувати наявнi вiйськовi сили та готувати до оборони фортечнi замки.
Гетьманом Г.Василевич пробув недовго. Можливо, йому зашкодили саме цi контакти з польськими урядовцями. Але погодьмося, що в тi часи козацької смути вiн робив святу справу, дбаючи про захист кордонiв, захист рiдної землi.



Категория: Гетьмани України та їх герби | Добавил: SovaVest (18.09.2009)
Просмотров: 1301 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]