Пятница
29.03.2024
19:00
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України » Іісторія України коротко

Східні слов'яни

Питання походження слов'ян до сьогодні є недостатньо вивченим. В іс­торичній науці існує декілька версій щодо території та часу формування слов'янського етносу.

Найпоширенішою є версія, згідно з якою слов'яни — автохтонне (корін­не) населення і перший етап формування слов'янства належить до другої половини II — початку І тис. до н. є., коли в Центральній, Східній Європі сформувалося декілька споріднених археологічних культур, ознаки яких піз­ніше стали характерними для слов'ян (знаряддя праці, кераміка, прикраси, поховальні обряди).

Щодо території — праслов'яни (стародавні слов'яни) мешкали між Дніпром та Віслою. До праслов'ян належить тшинецько-комарівська культура (XVXI ст. до н. є.), на її основі в лісостеповому Правобережжі України сформу­валася білогрудівська культура (XIIIX ст. до н. є.). У свою чергу її змінюють племена чорноліської культури (XI — 1 пол. VIII ст. до н. є.). У VIIIIV ст. до н. є. праслов'янські племена опинилися у сфері впливу скіфської культури, у складі держави під назвою Скіфія, де вони були представлені землеробними племенами на території сучасної Правобережної України.

Наступний етап формування слов'янського етносу (ІІІ ст. до н. є. — перші століття н. є.) характеризується тим, що в ньому простежуються виразні архео­логічні культури давніх слов'ян. Цей етап насамперед пов'язаний з античними джерелами римських авторів: Тацита, Птолемея, Плінія Старшого, в яких є згадки про слов'ян-венедів, які займали територію між Дніпром і Віслою, на півночі їхня територія сягала Балтійського моря.

Існування венедів на території Східної Європи збігається у часі з виникнен­ням на території (від Прикарпаття до Подесен'я) племен зарубінецької куль­тури (III ст. до н. є. — II ст. н. є.) та пшеворської культури (II ст. до н. є. — IV ст. н. є.) у верхній течії Вісли. Основну роль у формуванні зарубінецької культури відіграло землеробне населення Лісостепу скіфського періоду.

Наприкінці І — на початку II ст. н. є. племена зарубінецької культури стали основною для утворення та розвитку інших археологічних культур — черняхівської та київської.

Найвищого рівня розвитку досягла черняхівська культура (IIV ст.). Цьому сприяло проживання їх у лісостеповій зоні з родючим ґрунтом, придатним до землеробства. Ця культура включала до свого складу представників різних етносів, але її ядром була заселена слов'янами територія між Дністром та Дніпром. Унаслідок навали гунів черняхівська культура занепадає.

На її основі в північному регіоні виникає корчаківська культура (По­лісся, Волинь, Північне Поділля, Галичина), її племена входили до складу Склавинського союзу племен і називалися склавинами. Південна частина київської культури й південна частина черняхівської культури лягли в основу становлення пеньківської культури, що займала територію від Сіверського Дінця до Дністра й Пруту. її носіями виступали племена антів. У Північній Наддніпрянщині утворилася колочинська культура.

Важливою подією давньої історії була поява на історичній арені праслов'янства. Археологічні, лінгвістичні дослідження дають змогу встановити, що найдавніший період в історії праслов'янства належить до бронзового й раннього залізного віків. Рання історія слов'янства — це постійна боротьба за виживання, насамперед із кочовими племенами. На початку І тис. н. є. вони витримали сарматську експансію, готські походи, навалу аварів й інші випробування і залишилися на своїй батьківщині. У східнослов'янських племен відбувся розклад первісного ладу. Поступово формуються економіка, політичний та соціальний лад, поглиблюється диференціація серед населення. Формується верхівка суспільства.

У VI-VII ст. у результаті Великого розселення слов'ян відбувається їх поділ на східних, західних, південних. Слов'янські племена об'єднуються і5 племінні союзи, які переросли у племінні князівства.

Категория: Іісторія України коротко | Добавил: SovaVest (11.09.2009)
Просмотров: 12303 | Рейтинг: 3.2/6
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]