Пятница
29.03.2024
10:16
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України » Іісторія України коротко

VI-IV тисячоліття до н.е. ( Період Неоліту)

Епоха неоліту — переломний етап в історії людства. Суть неолітичні революції полягає в переході людства від привласнюючих форм господарства (збиральництва, мисливства, рибальства) до відтворюючих форм (землеробства і скотарства). Скотарство виникає з мисливства, коли люди навчилися розводити свій­ських тварин: собак, корів тощо. Землеробство виникає зі збиральництва, коли навчилися вирощувати овес, жито, про­со, вику, ячмінь, пшеницю. Врожаї були дуже малими. Землю обробляли мотиками, виготовленими в основному з кістки і рогу або з каменю. З'явилися серпи. Зерно подрібнювалося в кам'яних зернотерках.

У період неоліту удосконалюється техніка обробки каменю, з'являються такі прийоми, як розпилювання, шліфування, свердління.

При будівництві плотів, човнів, житлових споруд широко використовувалися сокири і тесла з кременю. Виникло гончар­ство: уперше почали виготовляти кераміку — глиняний посуд, який обпалювали на вогнищі. Кераміка стала головною ознакою кожної культури. З'явилося ткацтво.

Господарським осередком людей епохи неоліту був рід. У цей період завершується формування племені з усіма його рисами (родинні зв'язки, територія, мова тощо).

У неолітичну епоху в Україні мешкали племена, які за ха­рактером культурно-господарської діяльності умовно можна поділити на дві зони: південно-західну (землеробно-скотарську) та північно-східну (мисливсько-рибальську).

Перша охоплювала Лісостепове Правобережжя, Західну Волинь, Наддністрянщину, Закарпаття. Там мешкали племена бузько-дністровської культури, дунайської лінійно-стрічкової кераміки.

Друга охоплювала Наддніпрянщину, Лісостепове Лівобе­режжя, Полісся. Там мешкали племена сурсько-дніпровської, дніпровсько-донецької культур, культури ямково-гребінцевої кераміки. Населення зазначених культурно-господарських зон мало відмінність насамперед у способі ведення господарства, а також суттєву різницю в знаряддях праці, кераміці, житлах, духовній культурі. Населення в цих зонах мало різні антропологічні риси.

Сьогодні відомо близько 500 неолітичних поселень в Україні. В цілому культура племен північно-східних регіонів була набагато примітивнішою за культуру населення Південного Заходу.

 

Категория: Іісторія України коротко | Добавил: SovaVest (11.09.2009)
Просмотров: 2040 | Рейтинг: 4.0/2
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]