Пятница
29.03.2024
07:42
Категорії розділу
Все про Тетіїв та тетіївщину [21]
Все про Бурківці [5]
Все про Високе [2]
Все про Галайки та Софіполь [2]
Все про Голодьки [2]
Все про Горошків [2]
Все про Денихівку [5]
Все про Дзвеняче [2]
Все про Дібрівку Дородку та Дубину [1]
Все про Кашперівку [3]
Все про Клюки [3]
Все про Кошів та Погреби [4]
Все про Михайлівку [1]
Все про Ненадиху [2]
Все про Пятигори та Одайполе [4]
Все про Росішки [2]
Все про Скибинці [3]
Все про Стадницю [2]
Все про Степове [2]
Все про Тайницю [1]
Все про Теліженці [3]
Все про Хмелівку [1]
Все про Черепин, Черепинку та Григорівку [1]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Історія Тимошні » Все про Бурківці

З історії освіти у Бурківцях

У Бурківцях досліджуваного періоду функціонувала лише церковнопарафіяльна школа, заснована 1 квітня 1860 р. настоятелем місцевої церкви Різдва Іоанна Предтечі священиком о. Андрієм Шемеранським. Засновник школи належав до однієї з династичних священицьких родин Київщини і завідував місцевою школою понад два десятиліття. Період його керівництва школою позначився помітними успіхами. Якщо більшість шкіл Київщини в початковий період свого існування певний час перебувала в оселях своїх фундаторів (священиків, дяків тощо), то в Бурківцях вона вже в 70-х роках XIX ст. поміщалася в "доме, особенно для сего устроенном". (Щоправда, пізніші документи вказують, що дане приміщення було не особливо зручним для шкільним занять).

Під керівництвом священика місцеві миряни уклали громадську угоду, згідно якої мали щороку надавати школі по 70 крб. для поточних потреб, проте реально виділялося вдвічі-втричі менше. Станом на 1864 р. в цій школі навчалося 12 хлопчиків і жодної дівчинки, а в 1880 р.— 19 першокласників та 13 першокласниць.

Священик о. Андрій Шемеранський завідував навчально-виховним процесом та викладав у школі Закон Божий. Інші ж предмети — читання, письмо, арифметику — довгий час викладав місцевий дяк Олександр Ільяшевич.

У 1880р. до школи було призначено нового наставника— священика о. Петра Михайловича Немировського. Цей священик мав досвід педагогічної діяльності, оскільки до прийняття сану він кілька років викладав у Черкаському духовному училищі. Здобутий досвід став у пригоді пастиреві і в Бурківцях, де він 9 років був директором школи. "По службе всегда исправен" — так характеризували його документи XIX ст.

З 1889 по 1895 роки школою завідував священик о. Григорій Макарович Левитський. Він прибув до села ще зовсім молодим наставником і розгорнув у парафії енергійну діяльність, котра стосувалася зокрема, і церковнопарафіяльної школи. У свій час пастир встиг попрацювати вчителем у одній зі шкіл рідної для нього Бердичівщини, де отримав "одобрение наблюдателя церковноприходских школ и денежную награду". За його керівництва школа продовжувала розвиватися — зокрема, стабыльнышим стало її матеріальне забезпечення.

Протягом 1895-1904років директором школи при місцевому храмі був священик о. Стефан Онисимович Бутовський. Він походив із однієї з найрозгалуженіших духовних династій Київщини, проте після здобуття семінарської освіти вирішив спробувати себе на педагогічній ниві— став вчителем у двох державних навчальних закладах Таращі. (У одній з них став навіть інспектором). Але згодом таки прийняв сан і першим місцем його служіння стала саме бурківецька парафія, де він активно  впроваджував у навчально-виховний процес здобутий педагогічний досвід. За його наставництва станом на 1900 р. в школі навчалося 40 хлопчиків та 3 дівчинки.

З 1904 по 1908 р. школою завідував священик о. Іродіон Володимирович Бернацький, як,ий до отримання духовного сану працював вчителем на Житомирщині та у Володарці. Не забував він про школу і перебуваючи в сані. "Обучает детей в школе усердно"— так характеризувало його начальство. Щоправда, в неспокійні часи революцій та економічних криз число школярів дещо скоротилося — станом на 1906 р. їх налічувалося 33 особи — з них 31 хлопчик та 2 дівчинки.

У 1908 р. до села прибув останній дореволюційний наставник парафії та школи — священик о. Кагліст Климентович Бутович. За його наставництва, не зважаючи на складні зовнішні обставини, шкільна справа стала помітно прогресувати. Їі стала фінансувати не лише місцева громада, але й державний бюджет, котрий щороку виділяв для школи 360крб. Зросло число учнів— в 1910р. в ній навчалося 55 першокласників та 7 першокласниць. Така кількість спонукала наставника виділити в єдиному класі два комплекти учнів. У воєнному 1916 р. в двокомплектній церковнопарафіяльній школі навчалося 56 учнів і 24 учениці.

Категория: Все про Бурківці | Добавил: SovaVest (11.09.2009)
Просмотров: 938 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]