Пятница
19.04.2024
12:40
Категорії розділу
Все про Тетіїв та тетіївщину [21]
Все про Бурківці [5]
Все про Високе [2]
Все про Галайки та Софіполь [2]
Все про Голодьки [2]
Все про Горошків [2]
Все про Денихівку [5]
Все про Дзвеняче [2]
Все про Дібрівку Дородку та Дубину [1]
Все про Кашперівку [3]
Все про Клюки [3]
Все про Кошів та Погреби [4]
Все про Михайлівку [1]
Все про Ненадиху [2]
Все про Пятигори та Одайполе [4]
Все про Росішки [2]
Все про Скибинці [3]
Все про Стадницю [2]
Все про Степове [2]
Все про Тайницю [1]
Все про Теліженці [3]
Все про Хмелівку [1]
Все про Черепин, Черепинку та Григорівку [1]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Історія Тимошні » Все про Горошків

З історії села Горошків


Село Горошків - одне з сіл Тетіївського району, Київської області. Воно розташоване при витоках річки Молочної притоки річки Рось. Горошків можна відшукати на карті за такими географічними координатами 49 градусів 20 минут північної широти і 29 градусів 55 минут східної довготи. Воно займає південні околиці області. На південному сході, поля нашого села межують з Черкащиною сусідніми селами є:

- на півночі с. Тайниця,

- на заході с. Степове,

- на півдні хутір Ріденька,

- на південному сході с. Кривчунка, Черкаської області .

Ним зі східної сторони закінчується Тетіївський район і  розпочинається Жашківський район, Черкаської області.

Село лежить в південно-східній частині Тетіївщини, 25 кілометрів від районного центру міста Тетієва та 180 км. від Києва. Через Горошків проходить автомобільна дорога та залізнична лінія Жашків - Козятин.

Площа села становить 360 га., а населення села складає 833 чоловіки які проживають у 515 дворах.

Горошків заснований в першій половині 18 століття, а належало село графині Регульській у власності якої було 1230 десятин землі.

Походження назви "Горошків" пов’язане з формою самого села. Село розташоване на горбистій місцевості, округле за формою і нагадує горошину, хоча старожили вважали, що село було засноване землевласником на прізвище Горох, звідси й назва.

Перша згадка про село зустрічається в "Сказаниях о населённих местностях Киевской губернии". Л.Похилевича за 1864 рік, виданих Києво-Печерською лаврою, де сказано: «… село Горошков - при истоках реки Молочной от села Тайниця в двух верствах. Жители обоево пола - 963. Село принадлежит к Тетиевщине.

От графини Ледуховской Горошков куплен 1812 году Игнатием Свидреким, имевшим в нем резиденцию. В 1845 году Горошков стал собственностю. Ванды Свидерской, внучки Игнатия Свидерского».

Горошківська земля багата і славними земляками як прославили  не тільки село а і Україну.

Серед останніх це видатний краєзнавець Лаврентій Похилевич, а також доктор біологічних наук Мантебура Володимир Ілліч, доктор технічних наук Гречанюк Микола Іванович, доктор філософських наук Дем’янчук Микола Петрович, кандидат технічних наук Присяжнюк Петро Панасович, кандидат біологічних наук Мережко Микола Михайлович, кандидати сільськогосподарських наук Мережко Іван Михайлович і Сидорчук Петро Іванович, кандидати медичних наук Мотрич Леонід Григорович та Дем’янчук Віктор Михайлович, народний художник України Гуков Станіслав Володимирович, народні депутати Верховної ради Юрченко Анатолій Петрович та Дідик Петро Андрійович .

Багата Горошківська земля на людей, які одержали високі військові звання:

І.Возний Володимир Тимофійович - генерал-майор

2.Мережко Анатолій Михайлович - генерал-майор

З.Павлюк Микола Іванович     - полковник

4.Присяжнюк Микола Іванович   - полковник

5.Безолюк Володимир Кузьмович - полковник

6.Безолюк Ігор Дмитрович    - підполковник

7.Столярчук Валерій Іванович  - підполковник

Майже кожна людина, яка прожила все своє життя в рідному селі внесла свою часточку в розбудову і добробут його. 3 покоління в покоління передавалось ремесло здобуте роками від діда до батька, від батька до сина. Формувались цілі родинні династії прославленої сільськогосподарської праці - Бондарів, Дідиків, Тонковидів, Берегелів, Ковальчуків, Карповичів, Мацюків, Мережків, Безолюків, Демянчуків, Гукових, Затишних, Майбородів, Юрченків.

В селі е загальноосвітня школа І - III ступенів, яка носить ім’я земляка, старшого сержанта Сергія Лантушенка, який загинув в Афганіс­тані, виконуючи свій інтернаціональний обов’язок, дитячий садок, дві бібліотеки, амбулаторія сімейної медицини, яка має в своєму розпорядженні УАЗ "Швидка допомога", ЗАЗ - Славута сімейного лікаря, відділення зв’язку і телефонна станція, село повністю газифіковане.

Горошків багато політичне село, на даний час у населеному пункті функціонує 11 політичних осередків різних партій.

Відповідно до запланованого по селу буде проведено вуличне освітлення, капітальний ремонт будинку культури, дитячого садка, сільської бібліотеки, планується закінчити на 100% асфальтування доріг комунальної власності.

На території Горошківської сільської Ради знаходиться чотири агро формування - ТОВ "Агрофірма - Мрія" - 1235 га. орної землі, директор Затишний Олексій Петрович,  ТОВ "Горошків - агро" - 627 га орної землі, директор Кирилюк Віктор Анатолійович, СФГ Титан - 92 га. орної землі, директор жур­ба Сергій Володимирович, ТОВ "Агросистема плюс" - 186 га. орної землі, директор Павленко Іван Васильович, ПП Лозовюк Іван Іванович - 92 га орної землі і одноосібники, які використовують земельні ділянки в розмірі ЗІ га. орної землі для ведення особистого селянського господарства.

В основному агро формування спеціалізуються по вирощуванню зернових культур - пшениця, ячмінь, кукурудза, гречка і технічні культури, цукровий буряк, соняшник. Тваринництвом займається лише агрофірма Надія в їхньому розпорядженні є свиноферма на 525 голів.

У селі стало популярним бджільництво, жителями села утримується більше ніж 360 бджолосімей.

Головами сільської рани були такі жителі села: Рябокінь Іван Семенович, Юрчук Володимир Федорович, Паламарчук Микола Іванович, Столярчук Іван Давидович.

Зараз посаду сільського голови займає Ковальчук Анатолій Петрович, який народився в 1962 році в селі Горошків і є його мешканцем.


Хутір Ріденька


Хутір Ріденька розташований в південно-східній частині Тетіївського району Київської області.     

Віддалений від районного центру міста Тетієва на 26 км., від села Горошків 2,5 км.

Хутір Ріденька розташований у мальовничій місцевості. З двох сторін хутора розкинулися два ставки, протікає струмок, який впадає у річку Гнилий Тікич.

До хутора прокладено асфальтну дорогу.

За словами старожилів хутір Ріденька заснований у середині девятнадцятого століття.

Раніше на хуторі проживало понад 120 дітей, працював магазин, клуб, школа першого ступеня навчання.

Нажаль на даний час у хуторі Ріденька проживають лише пенсіонери, всього 17 чоловік. Соціально культурна сфера занедбана.

 

Категория: Все про Горошків | Добавил: SovaVest (17.10.2009)
Просмотров: 6024 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 3.8/9
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]