Пятница
29.03.2024
11:42
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України » Іісторія України коротко

339-331 роки до н.е. Війна з Македонією

Певний рівень воєнного потенціалу скіфського суспільства, який впродовж VIIV ст. до н.е. гарантував стабільну воєнно-політичну обстановку в Південно-Східній Європі, а відтак сприяв поступальному розвитку регіонів, в решті-решт став вагомим фактором центробіжних тенднцій і в складних природних та екологічних умовах, що склались на кінець IV ст. до н.е., став одним із чинників загибелі Великої Скіфії. Теза про знищення скіфського царства внаслідок сарматської навали не знаходить надійних підтверджень.

Битвою царя Атея і Філіпа II Македонського в 339 р. до н.е. розпочалась скіфо-македонська війна, що затягнулась до кінця IV ст. до н.е. В цій битві скіфи зазнали поразки. Цар Атей, якому тоді було вже 90 років, загинув. У 331 р. до н.е. відбувся похід у Скіфію Зопіріона, полководця Олександра Македонського. Після невдалої облоги Ольвії його військо було знищене скіфами. Близько 313 р. до н.е. скіфи взяли участь в боротьбі проти Лісімаха діадоха (воєноначальника) Олександра Македонського і сатрапа (управляючого) Фракії. Таким чином в другій половині IV ст. до н.е. повністю змінилися відносини між двома державами від союзницьких стосунків до прямого збройного протистояння. Війна велась за участю військ двох наймогутніших держав Південно-Східної Європи і зачіпала інтереси переважної більшості давніх країн Балканського півострова. Скіфо-македонська війна була довготривалою і за напруженістю характеризується як середнього і низького ступіня інтенсивності. Керівництво збройною боротьбою здійснювали або перші особи воюючих держав (Атей, Філіп II, Олександр Македонський), або військові полководці найвищих рангів (Зопіріон, Лісімах).

Скіфським військовим контингентам часто доводилось діяти в якості союзників або найманців греків. Найбільше інформації дійшло до нас про участь скіфів у війнах, які вело Боспорське царство. Під час війни за Феодосію цар Боспору Левкон використав загони скіфських лучників. В 310/309 рр. до н.е. 30-ти тисячне військо скіфів стало вирішальною силою, яка визначила результати династичної боротьби після смерті боспорського царя Перісада. Військо Сатира, яке в основному складалось зі скіфів, здійснило переправу на азіатську сторону Боспору і у битві на річці Фат розгромило переважаючі сили претендента на Боспорське царство Евмела.

Війни за участю скіфів стали основою при аналізі форм і способів ведення бойових дій скіфського війська, встановленні того внеску, який зробили скіфи в розвиток воєнного мистецтва. Бойовий порядок скіфського війська міг бути кінним або змішаним (піхота і кіннота), в окремих випадках пішим. Скіфи застосовували зімкнені і розімкнені бойові порядки кінноти. Шикування війська здійснювалось в лінію, клином, окремими частинами (групами). Центральне положення кінноти у бойовому порядку визначалось її вирішальним значенням. Результат бою у великому ступені залежав від мужності, спритності й уміння кожного окремого воїна. Пізніше, з появою у VI ст. до н.е. важкоозброєної панцирної кінноти і військової дружини, бойовий порядок скіфського війська зазнав подальшого розвитку. Важка кіннота стала основною ударною силою війська. Перед битвою (боєм) відбірна частина війська, дружина важкоозброєних вершників, шикувалась до зімкнутого строю. Скіфи в битві (бою) поєднували завдання ураження противника масованим застосуванням метальної зброї з рішучим ударом військами і маневром. Зразком цього є вдале проведення маневру після завдання головного удару скіфською кіннотою, що вирішило долю битви при Фаті.

Категория: Іісторія України коротко | Добавил: SovaVest (11.09.2009)
Просмотров: 3129 | Рейтинг: 4.3/3
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]