Суббота
08.08.2020
21:44
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 328
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України » Гетьмани України та їх герби

Остафій Іванович Дашкевич
Дашкович Остафій (д.н. невід. - 1535)

Організатор визначних походів проти турків та татар.

Гетьман України (1528 - 1533).

Місце народження - місто Овруч.

Остафій Іванович Дашкевич (Дашкович) був троюрідним небожем Івана Ходкевича - засновника роду Ходкевичів гербу "Кошцієша". Народився Остафій на Волині.

Остафій Дашкевич був першим (хоча й неформальним) козацьким гетьманом, талановитим військовим організатором, вмілим та винахідливим тактиком, прагматичним політиком та ідеологом реєстрової козаччини.

Рід Дашкевичів користувався старовинним польським гербом "Леліва", що згадується у документах з 1399р. Цей герб мав у лазуровому полі золотий півмісяць рогами догори, над яким розташована золота 6-променева зірка. У клейноді був павиний хвіст, на тлі якого, як і на щиті, було зображено золотий півмісяць і зірку. Намет щита синій, підбитий золотом. За особисті заслуги Остафій Дашкевич отримав осібний герб, що являв собою відміну герба "Леліва" й мав назву "Дашкович": на лазуровому полі щита золотий півмісяць рогами догори, над ним золота 6-променева зірка, а над зіркою - срібне вістря стріли кінцівкою догори. У клейноді були три страусиних пір'їни.

Перша згадка про Остафія Дашковича відноситься до 1503 року. Спочатку був Литовським воєводою, а потім Черкаським і Канівським старостою. Здійснював походи проти турків і татар. Потрапив у полон до татар, звідки втік, і у 1523 році вперше напав на Очаків, а звідти пішов у Крим і спустошив там багато аулів в Ґьозлевому, Карасубазарі і в Ак-Мечеті. У 1528 році разом з Предславом Лянскоронським і великим загоном козаків знову атакував Очаків, і там тричі розгромив татарські загони у цьому поході козаки захопили 500 коней і 30 тисяч голів худоби. З цього часу козаки стали здобувати особливу славу, чому немало сприяв «знаменитий козак» Остафій, чи Остап, Дашкевич черкасько-канівський староста, православна людина з міста Овруча. У 1531 році організував за допомогою козаків оборону Черкас від татарського нападу, Остафій Дашкевич воював спочатку проти турків і побував у полоні в татар (1523 року), кілька разів служив великим російським князям Івану й Василю, допомагаючи їм у війні проти поляків, далі знову повернувся в Литву до Сигізмунда і отримав в управління міста Черкаси й Канів на правому березі Дніпра нижче Києва. Керуючи цими містами, він звабив до себе таку силу козаків, що обидва міста надовго стали ядром усього українського козацтва. У 1531 році на місто Черкаси вчинив напад кримський хан Саадат-Гірей. Дашкевич мужньо захищав черкаський замок від татар. Будучи в 1533 році на сеймі в Пйотркові, він радив польському сейму особливий проект захисту кордонів Литовського князівства від татарських вторгнень. У цьому проекті Дашкевич висловлював необхідність будівництва поблизу татар, на одному з малодоступних островів Дніпра, замку й утримання у ньому постійної сторожі з 2 тисяч козаків, котрі, плаваючи на чайках по ріці, перешкоджали б татарам переправлятися через Дніпро. До цих 2 тисяч козаків Дашкевич пропонував додати ще кількасот чоловік, які б здобували в околицях необхідні припаси й доставляли їх козакам на острови. Пропозиція Дашкевича сподобалася всім учасникам сейму, але не була виконана. Але задум гетьмана зумів втілити в життя Дмитро Вишневецький в 1552 році.

У 1530 році при суперечці канівських міщан зі своїм старостою Пеньком, який «кривды великія и утиски чинил и новины вводил», а крім того «порог их звічный міщанскій на имя Звонец на Дніпрі на себе отнимал», відбирав половину майна козака, який помирав чи потрапляв у полон, київський воєвода Немирович постановив: Звонецького порога старості не чіпати, а з майна козака, який, не маючи ні дружини, ні дітей, помре чи потрапить до татар, одну половину віддавати на помин душі тому, кому він сам заповість.

У 1535 році гетьман Остафій Дашкович помер.


Категория: Гетьмани України та їх герби | Добавил: SovaVest (16.09.2009)
Просмотров: 3674 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]