Суббота
08.08.2020
22:02
Категорії розділу
Все про Тетіїв та тетіївщину [21]
Все про Бурківці [5]
Все про Високе [2]
Все про Галайки та Софіполь [2]
Все про Голодьки [2]
Все про Горошків [2]
Все про Денихівку [5]
Все про Дзвеняче [2]
Все про Дібрівку Дородку та Дубину [1]
Все про Кашперівку [3]
Все про Клюки [3]
Все про Кошів та Погреби [4]
Все про Михайлівку [1]
Все про Ненадиху [2]
Все про Пятигори та Одайполе [4]
Все про Росішки [2]
Все про Скибинці [3]
Все про Стадницю [2]
Все про Степове [2]
Все про Тайницю [1]
Все про Теліженці [3]
Все про Хмелівку [1]
Все про Черепин, Черепинку та Григорівку [1]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 328
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Історія Тимошні » Все про Кашперівку

З історії села Кашперівки

Вперше село Кашперівка згадується в документах наприкінці ХV  на початку ХVI ст. як володіння феодала Кошки, а потім графів Острозьких. В архівах Київської Академії наук зафіксовано що на річці Росьці в п'яти верстах па північний захід від Тетієва є Чорний ліс і невелике поселення, що розкинулось на горбистому правому березі річки. Невідомо який Кашпер, дав йому назву Кашперівка. Після того як Правобережжя попало під владу панської Польщі, Кашперівка стала володінням польських феодалів. Під час народно-визвольної війни 1648-1654рр. жителі села Кашперівки разом з військами Богдана Хмельницького брали участь у боротьбі проти шляхти.

Старожили села Кашперівка розповідають із переказів, що яр, який проходить від річки Роська через село Кашперівку і Кашперівськнй ліс, через поля села Бурківці і села Кошів в народі носить назву «Богданівський яр, тому що цим яром проходили війська Богдана Хмельницького в 1651 році. Розповідають, що в ярах Чорного лісу козаки спорудили добрі схованки-землянки, в яких оставили свої цінності, що в одному із ярів, подібного до човна, заховали човен золота,

У 1686 році був підписаний договір Росії з Польщею, так званий «Вільний мир», Правобережжя у тому числі і Кашперівка відійшла під владу польської шляхти.

Від власника Тетіївського ключа графа Тимофія Острозського, село Кашперівка передане його сину Афанасію Острозському, який згодом в другій половині ХVIII ст. продав село Філіпу Потоцькому. За Потоцького село поширилось на лівий беріг Роськи і розробились посівні площі земель. Потоцький продає дану місцевість пану Чітковському. а той пану Швайковському. За розпорядженням молодого Швайковського в селі будується цегельня, а згодом в 1840 році - ґуральня на місці нинішнього цукрозаводу, де всі роботи виконувалися селянами кріпаками вручну.

Тоді ж були побудовані два замки: один над річкою, а другий у лісі. Замки були з'єднані підземними ходами. А в 1856 році пан Швайковський побудував на місці колишньої ґуральні, цукровий завод, В 1880 році проведено переобладнання і розширення цукрового заводу за рахунок нового машиноустаткування виписаного із-за кордону. Ручне виробництво було в основному замінене машинами. В 90-х роках XIX ст.. завод і земельні володіння весь маєток в Капшерівці продали Франко-бельгійскому акціонерному товариству, яке іменувалось «Франк ель-К». У 1903 році товариство прибудовує ще рафінадний цех, який виробляє колотий рафінад для експорту в країни Західної Європи і Південної Азії. Потужність цукрозаводу зросла до 6000 пудів сировини в сутки.

В 1910 році розпочато будівництво залізної дороги до с. Кашперівка, яку повністю було закінчено в 1926 році. У травні 1905 року вибухнув страйк робітників.

Дуже низьким залишався освітній рівень населення. Існувала тільки одна церковнопарафіяльна школа, в якій у 1905-1908 роках навчалося 50 учнів. Незадовго до революції земство побудувало двохкласну школу. У 1907-1910 роках у селі було створено аматорський драмгурток. У ньому починала свою аматорську діяльність уродженка Кашперівки    народна артистка УРСР Л.В.Мацієвська-Моринець.

У 1922 році на землях колишньої економії створено бурякорадгосп, який мав близько З тисяч гектарів землі.

Восени 1921 року створено партійний осередок на цукрозаводі до якого ввійшли робітники В.О.Іванюта, Ф.П.Панченко, В.П.Обривченко, В.Я.Рябенко.

Надійним помічником комуністів, був комсомольський осередок, створений у листопаді 1922 року. Його очолював робітник цукрозаводу П.І.Ситник.

У 1923 році Кашперівка стає селом Тетіївського району Білоцерківського округу. У 1925 році тут налічувалося 1009 дворів і 4125 жителів. Сільська рада велику увагу приділяла поліпшенню побуту трудівників. Було відкрито три магазини  - один сільський і два споживспілки. Налагоджено охорону здоров'я трудящих. З 1923 року при заводі працювала лікарня, при школі-лікарський пункт. Цього ж року відкрили дитячий будинок. Культурно-масову роботу проводили клуб, бібліотека, хата-читальня. Сільська рада придбала кіноустановку.

У 1930 році бурякорадгосп було передано заводу і створено Кашперівський цукрокомбінат. Комбінат став центром підготовки кадрів молодих спеціалістів.

У 1935 році семирічна школа була перетворена у середню. На передодні війни тут навчалося 1050 учнів і працювало 38 учителів.

Напад фашистської Німеччини перервав будівництво нового життя. 17 липня 1941 року Кашперівку окупували гітлерівці. Вони вивозили до Німеччини цукор, хліб, худобу, відправили на каторжну роботу понад 100 чоловік. В селі і в районі в 1942 році підпільно організовується партизанська боротьба. Партизанський загін свою діяльність спрямовував на визволення людей, яких вивозили до Німеччини. У 1942 році фашисти натрапили на слід підпільників і заарештували П.І.Томчая та Є.Ф.Панченко, яких потім закатували.

Мужньо захищали Вітчизну жителі села і на фронтах Великої Вітчизняної війни 283 воїни полягли смертю хоробрих. Багато фронтовиків одержали урядові нагороди. Серед них особливо відзначився А.Л.Степовий, який на Карельському фронті одним з перших форсував річку Свір, Закріпившись на ворожому березі, невеличкий підрозділ сміливців на чолі з єфрейтором А.Л.Степовим захопив командний пункт ворожої роти з цінними документами. За героїзм, виявлений під час бойової операції, йому присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

До 50 річчя Радянської влади трудящі одержали чудовий подарунок - будинок культури на 450 місць. Біля нього споруджено пам'ятник В.І.Леніну.

Село, розташоване на березі річки Роськи, за 7 км. від районного центру, відстань до обласного центру становить 138 км. В плані демографічної ситуації Кашперівка є одним із найбільших населених пунктів району. Через населений пункт проходять шляхи загальнодержавного значення Тетіїв-Київ, Тетіїв-Оратів, Вінниця, залізнична станція дільниці «Рзд Слобідський Пост-Кашперівка».

Територія населеного пункту займає площу 630.3 га, загальна площа із землями сільськогосподарського і несільськогосподарського призначення складає 5168,3га.

Станом на 1-е січня 2007 року в населеному пункті зареєстровано 1589 дворів і 3320 постійних жителів села, із них жінок - 1825, чоловіків    1495. По вікових категоріях - молодь до 28 років 1106 осіб, середнього віку - 1158, похилого віку від 55 років і старше - 1056 осіб - це майже третина всього населення.

У матеріалі використано фотографії порталу- http ://ukrainaincognita.com

Категория: Все про Кашперівку | Добавил: SovaVest (11.09.2009)
Просмотров: 4567 | Рейтинг: 5.0/6
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]