Среда
27.11.2024
04:07
Категорії розділу
Все про Тетіїв та тетіївщину [21]
Все про Бурківці [5]
Все про Високе [2]
Все про Галайки та Софіполь [2]
Все про Голодьки [2]
Все про Горошків [2]
Все про Денихівку [5]
Все про Дзвеняче [2]
Все про Дібрівку Дородку та Дубину [1]
Все про Кашперівку [3]
Все про Клюки [3]
Все про Кошів та Погреби [4]
Все про Михайлівку [1]
Все про Ненадиху [2]
Все про Пятигори та Одайполе [4]
Все про Росішки [2]
Все про Скибинці [3]
Все про Стадницю [2]
Все про Степове [2]
Все про Тайницю [1]
Все про Теліженці [3]
Все про Хмелівку [1]
Все про Черепин, Черепинку та Григорівку [1]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Історія Тимошні » Все про Теліженці

З історії села Теліженці
Село Теліжинці розташоване на річці Роська, за 8 кілометрів від Тетієва. Населення Теліжинець на 1.01.2007 року становило 923 жителів, 484 двори.

Засноване село в середині XVI століття. Ґрунти села родючі, чорноземні. Рельєф земель переважно рівнинний з незначними підвищеннями. З південного заходу на схід протікає річка Роська , по обидва боки якої розташоване село. Річка мілководна, не широка з повільною течією. Впадає Роська в річку Рось, притоку Дніпра. На захід від села тягнеться чорний ліс.

За переказами на місці села колись було грецьке поселення розорене татарами. В 1844 році випадково біля церкви була викопана посудина стародавньої грецької форми в якій знаходились останки спалених людських кісток. За один кілометр від Теліженець на правому березі річки Роськи помітні сліди стародавнього замку. За місцевими легендами та переказами це залишки стародавнього грецького міста.

З 1724 року при діючій Теліжинецькій церкві відкрито приходське училище для дітей селян.

У 1726 році Теліжинці належали разом з селом Човновиця поміщику Визицькому, каштеляну Волинському, стольнику Пінському, а з 1738 року його дружині.

В 1789 році тут побудована церква, дубова з трьома куполами. Після 1832 року це державне казенне село.

Стародавня назва села Теліжинець більше всього походить від давнього ремесла жителів місцевості, які виготовляли вози-­теліги.

Теліжинецька земля славиться видатними земляками. В селі народився відомий український поет та політичний діяч Іван Федорович Драч. У 2006 році Івану Федоровичу присвоєно високу державну нагороду - Героя України за його творчий внесок у розбудову української держави. Він автор багатьох книг, оригінальних поезій і перекладів, драматичних поем і кіносценаріїв, літературно    критичних праць. Іван Федорович удостоєний звання Лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка, Державної премії СРСР, а в липні 1992 року - премії Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів (Вашингтон). У його творчості завжди відчувається прив'язка до рідної місцевості, до перших найсильніших вражень дитинства і юності.

Жителі села пишаються письменником земляком Бондарем Василем. Він написав багато оповідань. В тому числі й про рідний край Тетіївщину.

Теліжинецька земля породила ще ряд видатних людей : кандидата технічних наук Всеволода Юхимовича Грабового, кандидата військових наук Момота Романа Анатолійовича.

На території населеного пункту функціонують вісім осередків політичних партій, які приймають активну участь у політичному житті села.

Показники соціально-економічного та культурного розвитку села розроблені на основі реального стану економіки.

Пріоритетним надбанням діяльності АПК буде інтенсифікація виробництва, мета якої стабілізувати, а надалі нарощувати обсяги сільськогосподарської продукції, а також підвищувати її якість.

Для підвищення ефективності та надійності житлово-комунальної системи життєзабезпечення населення, поліпшення якості житлово-комунальних послуг планується прийняти на баланс сільської Ради частину водогону, що забезпечує питною водою школу, дитячий садок та центральну частину села.

Свердловину на якій необхідно зробити капітальний ремонт, та побудувати по необхідності нову.

Для забезпечення теплом дитячого садка, власними силами побудувати котельню, та при фінансовій допомозі з районного бюджету газифікувати дитячий садок.

Очікується зростання обсягів реалізованої продукції (робіт, послуг) малих підприємств. Збільшення обсягів реалізованої продукції  сприяє зростанню надходжень до сільського бюджету.  

На даний час в селі працюють три магазини та три кіоски, відділення зв'язку, сільська Рада. Нещодавно відкрилася Амбулаторія загальної практики сімейної медицини. Є загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів у якій навчається 120 дітей, будинок культури, автоматична телефонна станція, дитячий садочок «Дзвіночок» де виховується 25 дітей.

Загальна кількість працюючих на 1.01.2007 року 250 осіб, пенсіонерів - 420 чоловік, безробітних 35, малозабезпечених 3 сімї, одинадцять багатодітних сімей, 62 інваліди. В селі проживає три ветерани Великої Вітчизняної війни та три учасники бойових дій.

Промисловий потенціал населеного пункту у 2007 році складали два малих підприємства з переробки продукції сільського господарства.

В населеному пункті налічується п'ять сільськогосподарських підприємств : СФГ «Нива», МПП «Агротек», СФГ «Теліжинці», ФГ  «Агростар», ПП «Агросистема-плюс». Дані сільськогосподарські формування головним чином вирощують зернові культури, на умовах оренди землі і земельних паїв. Із загальної кількості землі 3017, 0 га, розпайована 1728,І га. Громадянами отримано 602 сертифікати на право власності на земельну частку (пай). Решта землі складає: землі запасу  239, 0 га, лісове господарство 176,7 га , земля під водним плесом 44, 5 га. Сорок п’ять власників  паїв користуються землею одноосібно на площі 128, 14 га.

Загальна площа села -352 га .

Категория: Все про Теліженці | Добавил: SovaVest (11.09.2009)
Просмотров: 4307 | Рейтинг: 5.0/3
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]