Пятница
29.03.2024
15:50
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України

В разделе материалов: 59
Показано материалов: 51-59
Страницы: « 1 2 3 4 5 6

Держави Кіммерія, Таврика, Скіфія, Сарматія, грецькі міста-держави, Боспорське царство, а також Гетика були першими державними утвореннями на території сучасної України. Хоча ці держави не були українськими, але значною мірою вони вплинули на процеси зародження, формування і розвитку слов'янства, майбутньої української держави Київської Русі, на матеріальну та духовну культуру українців.
Іісторія України коротко | Просмотров: 2689 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009

Первісна доба була найтривалішою в історії людства. Це період відокремлення людини від тваринного світу, еволюція, становлення її сучасного типу.
Іісторія України коротко | Просмотров: 18908 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Дістав назву від нового матеріалу — бронзи, з якої почали виробляти знаряддя праці, зброю. Бронзові знаряддя праці швидко стали витісняти мідні, оскільки їхня поверхня була твердіша, а температура плавлення нижча, ніж міді. Але, разом з тим, використову­валися знаряддя праці з кременю, оскільки були дешевшими і простішими. З використанням знарядь праці з бронзи набуло поширен­ня землеробство. Ремесло відокремлюється від землеробства. Зростає кількість видів культурних рослин. Розвиваються са­дівництво та городництво. У степових регіонах виник колісний транспорт (вози), що дало змогу швидко пересуватися. Подальшого розвитку набули ремесла — гончарне, каме­нярське, бронзоплавильне. У бронзовому віці йшов процес розкладу родового ладу. Внаслідок вдосконалення знарядь праці та способів господарювання зростає продуктивність праці. Це призвело до появи надлишків продуктів, які зосереджувалися в окремих груп населення. Як результат цього поглибилася майнова нерівність. Матеріальні багатства стають власністю окремих сімей. У бронзовому віці на території сучасної України відбу­вайся процес утворення великих груп людей, які розмовляли зрозумілою їм мовою, стародавніх етнічних масивів. Археологи, лінгвісти вважають, що племена, які жили на Волині, і Правобережжі, Середньому Подніпров'ї — Тшинецько-Комарівської, білогрудівської, чорноліської культур, належать до праслов'янської етнічної спільноти. На Дністрі й у степовому Правобережжі мешкали фракійські племена — культур станівської та ноа. Племена мар'янівської та бондарихінської культур відносять до фіно-угорської мовної групи. Племена, які мешкали в степовому регіоні культури багатоваликової кераміки, зрубна, білозерська були іраномовними. Носії культур шнурової кераміки в етнічному плані належали до індоєвропейської групи. Бронзовий вік на території України був фактично завер­шальною стадією первісного ладу.

Іісторія України коротко | Просмотров: 8328 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009



У 1896 році археолог В. Хвойка від­крив та дослідив пам'ятки цієї культури біля села Трипілля на Київщині. Три­пільська культура, — одна з найдавніших археологічних культур епохи енеоліту, племен землеробів та скотарів, які займали територію від Дніпра до Дністра та від Карпат до Північного Причорномор’я. Ця культура утворилася на основі поєднання  місцевого етносу з народом Південно-Східної Європи, Близько­го Сходу, що прийшов сюди. Головне заняття землеробство. Землю обробляли мотиками, плугами з рогів оленя. Пізніше почали застосовувати дерев'яне рало з тягловою силою волів. Основні культури — пшениця, ячмінь, бобові. Врожаї збирали серпами з вкладишами із кременю, міді. Зерно розтирали в зернотерках. Було розвинене тваринництво, розводили волів, кіз, свиней тощо. Велику роль відігравало полювання, рибальство, збиральництво, садівництво (в деяких районах).

Високого рівня у трипільців досягло гончарство, іноді цю культуру називають культурою мальованої кераміки. Трипільці одними з перших в Україні почали виготовляти мідні вироби. Але більшість виробів були з кременю. Було винайдено ручний дриль для свердління, освоєно ткацтво. Трипільські селища роз­ташовувалися на високих місцях поблизу води, мали чітке пла­нування. Деякі трипільські селища налічували близько 25 тис. мешканців. Найвідоміші трипільські поселення: Майданецьке, Тальянки, Доброводи, Сушківці. Основною ланкою суспільства була сім'я, кілька сімей об'єднувалися в рід, кілька родів становили плем'я, на чолі якого стояв старійшина.

Причини загибелі культури до кінця не з'ясовані. Існує декілька гіпотез: погіршення кліматичних умов, примітивні знаряддя праці призводили до низьких врожаїв, напади кочових племен. Трипільська культура мала виняткове значення у фор­муванні багатьох етнічних рис українського народу.

Іісторія України коротко | Просмотров: 6469 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Якісно новим періодом розвитку первісного суспіль¬ства став мідно-кам'яний вік (енеоліт), який у межах України датується IV—III тис. до н. е. У цей час з'являються перші металеві вироби — мідні та золоті. Основним заняттям населення стають землеробство і скотарство. Зароджується орне землеробство з використанням тяглової сили бика. Було винайдено колесо, а відтак з'являється колісний транспорт.

Іісторія України коротко | Просмотров: 3084 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009

У неолітичну епоху в Україні мешкали племена, які за ха­рактером культурно-господарської діяльності умовно можна поділити на дві зони: південно-західну (землеробно-скотарську) та північно-східну (мисливсько-рибальську).
У період неоліту удосконалюється техніка обробки каменю, з'являються такі прийоми, як розпилювання, шліфування, свердління.
Іісторія України коротко | Просмотров: 2040 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009

На території нашої держави виявлено понад 400 мезолітичних стоянок. Найвідоміші з них: Фатьма-Коба, Мурза-Коба, Мирне, Білолісся, Бородянка, Гребеники.

 

Іісторія України коротко | Просмотров: 1740 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Первісні люди жили великими гуртами (стадами), освоювали кам'яні або земляні печери. Вогонь не добували, а підтримували. Основними знаряддями праці були: палиця-копачка, кий, ручне рубило. Пізніше з'явилися скребла, чопери, чопінги — знаряддя ударної та ударно-різальної дії. Прадавні люди використовували для створення виробів кремінь, яшму, кварцит, обсидіан та інші гірські породи. Найвідоміші стоянки епохи раннього палеолі­ту: біля села Королеве, Лука-Врублевецька, Житомирська. На сьогодні знайдено близько 30 найдавніших стоянок.

Іісторія України коротко | Просмотров: 6146 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Первісне суспільство яке існувало на Українських землях. Історія людського суспільства бере свій початок із найдавніших часів — від появи людини на Землі. Сучасна людина, як свідчить археологія, народилася в Африці близько 2,5—2 млн. років тому. На території України людина з'явилася близько міль­йона років тому. Переселенців, які прямували сюди через західні райони Малої Азії та Балкани, приваблювали сприятливі місцеві природні умови. Хоча залишків кісток цієї людини (пітекантропа) в Україні не знайдено, але саме пітекантропи були найдавнішими людьми на території нашої держави, оскільки до цього часу, близько 1 млн. років тому, належить знайдена стоянка біля села Королеве Виноградівського району в Закарпатті. Археологи знайшли там значну кількість кам'яних знарядь праці: рубила, ножі, скребла тощо. Взагалі знахідки поблизу села Королеве — найдавніші свідчення про життя і побут прадавньої людини не лише в Україні, айв усій Східній Європі. Давню історію людства вченими умовно поділено на періоди залежно від матеріалу, з якого переважно виготовлялися знаряддя праці: І — кам'яний (який в свою чергу поділяється на палеоліт, мезоліт, неоліт); II — мідно-кам'яний (енеоліт); III — бронзовий; IV — залізний віки. Кожен із цих періодів відповідає певним змінам у господарстві, суспіль­ному устрої.

Іісторія України коротко | Просмотров: 6803 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009