Четверг
25.04.2024
02:17
Категорії розділу
Іісторія України коротко [24]
Гетьмани України та їх герби [35]
Форма входу
Новости загрузка новостей...
Тетиев
rp5.ua
Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 350
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Мини-чат
200

Tetiy

Каталог статей

Главная » Статьи » Цікаве з історії України » Іісторія України коротко

В категории материалов: 24
Показано материалов: 11-20
Страницы: « 1 2 3 »

Сортировать по: Дате · Названию · Рейтингу · Комментариям · Просмотрам

Першим грецьким поселенням на півдні сучасної України було Борисфеніда на о. Березань. У VI ст. греки заснували Ольвію, Херсонес, Тіру, Феодосію, Ніконій, Керкініду. Колонії виникали як організовано, так і стихійно.
Іісторія України коротко | Просмотров: 2687 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Історія скіфів поділяється на два періоди:

1. VI 1-ІII ст. до н. є. — період станов­лення, розквіту, занепаду державності (Велика Скіфія);

2. III ст. до н. є. — III ст. н. є. — пізньоскіфський період (Мала Скіфія).

Із глибин Азії в Північне Причорномор'я вторглися численні іраномовні племена скіфів. Згодом вони витіснили кіммерійців за межі Причорномор'я. Скіфи займали територію від Дунаю до Дону, на північ до впадіння Прип'яті у Дніпро, а на південь частину Криму. Скіфія являла собою складне політичне об'єднання, до якого входили різні племена — іраномовні скіфи, праслов'яни, фракійське населення. Населення Скіфії поділялося на кілька народів, що різни­лися між собою формами господарювання та побутом. Царські скіфи та скіфи-кочовики займали територію причорноморсько-приазовських степів — були скотарями-кочівниками. У нижньому Побужжі мешкали каліпіди (еліно-скіфи), які займалися землеробством, на північ від По­бужжя — алазони, у лісостепу Правобережжя - скіфи-орачі, в лісостеповому Лівобережжі — скіфи-землероби (гелони, будини). Панівну роль у скіфському суспільстві відігравали царські скіфи. Інші скіфські й сусідні племена сплачували їм данину. На чолі Скіфії стояв цар (спочатку три, потім один), влада якого була спадковою. Він спирався на раду старійшин та воєначальників, які очолювали військо. Вищим законодавчим органом влади скіфів були народні збори (рада скіфів), але згодом значення її послабло через по­силення влади царя. У скіфів існували майстерні: збройні, ковальські, ливарні тощо. В окремий вид ремесла відокремилася найважливіша його галузь — обробка заліза.


Іісторія України коротко | Просмотров: 7144 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Майже одночасно з Кіммерією на пів­ні Криму існувала держава Таврика. Давньогрецький учений Геродот писав, що таври на гірських плато займалися скотарством, у долинах річок землеробством, а на узбережжі Чорного моря — рибальством. Займалися вони також і ремеслами, гончарством, ткацтвом. Обробляли камінь виробляли з металів різні знаряддя праці. Влада у Тавриці належала родовій аристократії. Навколо своїх поселень таври споруджували фортифіка­ційні укріплення. Спільно із сусідами скіфами воювали проти грецького міста-держави Херсонеса, що намагався захопити землі Таврики. У II ст. до н. є. держава таврів була підкорена понтійським царем Мітридатом VI Євпатором, пізніше підпала під владу Риму. У середні віки таври були винищені або асимільовані.

Іісторія України коротко | Просмотров: 1416 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Кіммерійці були численним і сильним народом, до складу якого входило кілька племен. Кіммерійці раніше за інші народи (племена), які жили на території сучасної України, оволоділи технікою виготовлення заліза й сталі. У кіммерійців існували патріархальні роди та сім'ї, вони об'єднувалися у племена, які в свою чергу складалися в племенні союзи з вождями-царями на чолі.
Іісторія України коротко | Просмотров: 3382 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Прадавнє населення на території Украї­ни почало використовувати залізо. Воно було доступнішим за бронзу, його легше добувати й обробляти. Залізні вироби міцніші за вироби з міді та бронзи. Застосування заліза спричинило прогрес у всіх сферах виробництва, зумовило появу ремісників-ковалів. У період раннього залізного віку ко­льорові метали та камінь поступаються місцем залізу. З раннього залізного віку територія сучасної України перебувала під значним впливом племен, які приходили переважно зі сходу.

 

 

Іісторія України коротко | Просмотров: 5212 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009

Держави Кіммерія, Таврика, Скіфія, Сарматія, грецькі міста-держави, Боспорське царство, а також Гетика були першими державними утвореннями на території сучасної України. Хоча ці держави не були українськими, але значною мірою вони вплинули на процеси зародження, формування і розвитку слов'янства, майбутньої української держави Київської Русі, на матеріальну та духовну культуру українців.
Іісторія України коротко | Просмотров: 2692 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009

Первісна доба була найтривалішою в історії людства. Це період відокремлення людини від тваринного світу, еволюція, становлення її сучасного типу.
Іісторія України коротко | Просмотров: 18921 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Дістав назву від нового матеріалу — бронзи, з якої почали виробляти знаряддя праці, зброю. Бронзові знаряддя праці швидко стали витісняти мідні, оскільки їхня поверхня була твердіша, а температура плавлення нижча, ніж міді. Але, разом з тим, використову­валися знаряддя праці з кременю, оскільки були дешевшими і простішими. З використанням знарядь праці з бронзи набуло поширен­ня землеробство. Ремесло відокремлюється від землеробства. Зростає кількість видів культурних рослин. Розвиваються са­дівництво та городництво. У степових регіонах виник колісний транспорт (вози), що дало змогу швидко пересуватися. Подальшого розвитку набули ремесла — гончарне, каме­нярське, бронзоплавильне. У бронзовому віці йшов процес розкладу родового ладу. Внаслідок вдосконалення знарядь праці та способів господарювання зростає продуктивність праці. Це призвело до появи надлишків продуктів, які зосереджувалися в окремих груп населення. Як результат цього поглибилася майнова нерівність. Матеріальні багатства стають власністю окремих сімей. У бронзовому віці на території сучасної України відбу­вайся процес утворення великих груп людей, які розмовляли зрозумілою їм мовою, стародавніх етнічних масивів. Археологи, лінгвісти вважають, що племена, які жили на Волині, і Правобережжі, Середньому Подніпров'ї — Тшинецько-Комарівської, білогрудівської, чорноліської культур, належать до праслов'янської етнічної спільноти. На Дністрі й у степовому Правобережжі мешкали фракійські племена — культур станівської та ноа. Племена мар'янівської та бондарихінської культур відносять до фіно-угорської мовної групи. Племена, які мешкали в степовому регіоні культури багатоваликової кераміки, зрубна, білозерська були іраномовними. Носії культур шнурової кераміки в етнічному плані належали до індоєвропейської групи. Бронзовий вік на території України був фактично завер­шальною стадією первісного ладу.

Іісторія України коротко | Просмотров: 8352 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009



У 1896 році археолог В. Хвойка від­крив та дослідив пам'ятки цієї культури біля села Трипілля на Київщині. Три­пільська культура, — одна з найдавніших археологічних культур епохи енеоліту, племен землеробів та скотарів, які займали територію від Дніпра до Дністра та від Карпат до Північного Причорномор’я. Ця культура утворилася на основі поєднання  місцевого етносу з народом Південно-Східної Європи, Близько­го Сходу, що прийшов сюди. Головне заняття землеробство. Землю обробляли мотиками, плугами з рогів оленя. Пізніше почали застосовувати дерев'яне рало з тягловою силою волів. Основні культури — пшениця, ячмінь, бобові. Врожаї збирали серпами з вкладишами із кременю, міді. Зерно розтирали в зернотерках. Було розвинене тваринництво, розводили волів, кіз, свиней тощо. Велику роль відігравало полювання, рибальство, збиральництво, садівництво (в деяких районах).

Високого рівня у трипільців досягло гончарство, іноді цю культуру називають культурою мальованої кераміки. Трипільці одними з перших в Україні почали виготовляти мідні вироби. Але більшість виробів були з кременю. Було винайдено ручний дриль для свердління, освоєно ткацтво. Трипільські селища роз­ташовувалися на високих місцях поблизу води, мали чітке пла­нування. Деякі трипільські селища налічували близько 25 тис. мешканців. Найвідоміші трипільські поселення: Майданецьке, Тальянки, Доброводи, Сушківці. Основною ланкою суспільства була сім'я, кілька сімей об'єднувалися в рід, кілька родів становили плем'я, на чолі якого стояв старійшина.

Причини загибелі культури до кінця не з'ясовані. Існує декілька гіпотез: погіршення кліматичних умов, примітивні знаряддя праці призводили до низьких врожаїв, напади кочових племен. Трипільська культура мала виняткове значення у фор­муванні багатьох етнічних рис українського народу.

Іісторія України коротко | Просмотров: 6478 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009


Якісно новим періодом розвитку первісного суспіль¬ства став мідно-кам'яний вік (енеоліт), який у межах України датується IV—III тис. до н. е. У цей час з'являються перші металеві вироби — мідні та золоті. Основним заняттям населення стають землеробство і скотарство. Зароджується орне землеробство з використанням тяглової сили бика. Було винайдено колесо, а відтак з'являється колісний транспорт.

Іісторія України коротко | Просмотров: 3090 | Добавил: SovaVest | Дата: 11.09.2009

1-10 11-20 21-24